Dysbióza
Dysbióza je termín pre narušenie alebo nerovnováhu v mikrobióme, ktorá má negatívny vplyv na zdravie a vo všeobecnosti sa vzťahuje na baktérie v gastrointestinálnom trakte.
Výskum naznačuje, že u detí s ASD sa bežne vyskytuje dysbióza, ktorá môže ovplyvniť vývoj, správanie a závažnosť symptómov ASD.
RÝCHLE FAKTY
Dysbióza (dis-bi-oh-sis) je termín pre narušenie alebo nerovnováhu v mikrobióme, ktorá má negatívny vplyv na zdravie a vo všeobecnosti sa vzťahuje na gastrointestinálny trakt, hoci sa môže vyskytnúť aj inde (t. j. kožný mikrobióm). Zatiaľ čo termín dysbióza sa zvyčajne vzťahuje na baktérie, môže zahŕňať aj kvasinky (viac v článku: Premnoženie kvasiniek).
Dysbióza typicky zahŕňa pokles prospešných mikróbov a nárast škodlivých mikróbov.
Gastrointestinálna dysbióza sa ukázala byť dôležitým faktorom pri autizme.
Dve skupiny baktérií v čreve nazývané Bacteroidetes a Firmicutes predstavujú asi 90 % baktérií v čreve. Keď je jedna alebo obe z týchto kmeňov nízke, môžu spôsobiť problémy s imunitnou rovnováhou a oslabenú silu čriev.
Pri chronickej dysbióze liečba zahŕňa zmenu stravy, doplnky a zmeny životného štýlu na zvládnutie, liečbu a prevenciu budúcej reinfekcie.
(Pozrite si časť „Ďalšie kroky“ nižšie, kde nájdete potrebné informácie).
Prebieha diskusia o tom, či je dysbióza vnútorné spojená s autizmom alebo či je s ním náhodne spojená.
Výskum v tejto oblasti je stále nedostatočne rozvinutý.
Výskum však naznačuje, že zmeny v črevných baktériách môžu zmeniť neurologické a behaviorálne výsledky.
Zmeny v gastrointestinálnom mikrobióme sú spojené s chorobami u ľudí a zvierat vrátane zápalového ochorenia čriev, astmy, obezity, metabolického syndrómu, kardiovaskulárnych ochorení, stavov sprostredkovaných imunitou a stavov nervového vývoja, ako je porucha autistického spektra.
Hlavným cieľom je vybudovať prospešné baktérie, zlepšiť imunitné funkcie, posilniť črevá a optimalizovať trávenie, aby sa zabránilo budúcej reinfekcií.
ZNAKY/PRÍZNAKY
=> Bolesť žalúdka alebo nadúvanie
=> Zápcha/hnačka alebo iné gastrointestinálne problémy
=> Mozgová hmla
=> Úzkosť alebo depresia
=> Precitlivenosť na potraviny alebo alergie (pozri článok: Potravinové reakcie)
=> Nadmerná plynatosť (nadúvanie alebo grganie)
=> Zápach z úst
=> Únava
=> Rektálne alebo vaginálne svrbenie
=> Poznámka: niektoré z týchto príznakov sú tiež príznakmi premnoženia kvasiniek.
PRÍČINY DYSBIÓZY:
=> Vystavenie patogénnym baktériám
=> Zlá strava alebo vyberavá strava (vysoký obsah cukru, rafinovaných uhľohydrátov, umelých prísad do potravín, sladidiel atď.)
=> Zlé trávenie alebo nízka žalúdočná kyselina
=> Environmentálne toxíny (najmä pretrvávajúce pesticídy (ako glyfosát) na neumytých produktoch)
=> Niektoré lieky môžu ovplyvniť vašu črevnú flóru
(ako antibiotiká, bežné analgetické lieky, antikoncepcia )
=> Zlá dentálna hygiena
=> Imunitná dysfunkcia (môže byť dokonca spôsobená vysokou úrovňou úzkosti alebo stresu)
TESTOVANIE DYSBIÓZY
Dysbióza sa dá zistiť prostredníctvom stolice a moču. V našom Rehab centre ponúkame krvné vyšetrenie z prsta-Živá kvapka krvi, ktorá okrem iných markerov testuje prospešné baktérie, premnožené baktérie, rast kvasiniek a húb, parazity a funkciu trávenia.
V prípade záujmu sa objednajte telefonicky alebo emailom.
TYPY DYSBIÓZY
Dysbióza môže byť rozdelená do rôznych podtypov, aj keď všeobecne sú uznávané tieto 3 typy:
1. Nedostatočná dysbióza
Vyznačuje sa nízkymi hladinami prospešných baktérií, ktoré poskytujú kritickú podporu pre zdravú črevnú a imunitnú funkciu.
Nedostatočná hladina prospešných baktérií môže mať za následok zvýšené riziko črevných infekcií, zvýšenú črevnú permeabilitu, zníženie ochranných faktorov, ako je sekrečné IgA, a zvýšený zápal.
2. Zápalová dysbióza
Charakterizované strednými až vysokými hladinami určitých patogénov, normálnou mikroflórou a oportúnnymi mikróbmi, ktoré podporujú zápal a zvyšujú priepustnosť čriev.
Mnohé prozápalové mikróby sú gram negatívne baktérie, ktoré patria do kmeňa Proteobacteria a produkujú formu lipo-polysacharidu (LPS), ktorý je silným aktivátorom zápalových reakcií.
3. Poruchy trávenia Dysbióza
Dysbióza spojená s dysfunkciou trávenia je veľmi častá a často je spôsobená nízkou žalúdočnou kyselinou (hypochlórhydria), nedostatočnými žlčovými kyselinami, zlým trávením (nedostatočnosť pankreasu alebo deficit enzýmov kefového lemu), zníženou absorpciou a zmenenou gastro-intestinálnou motilitou.
Zmenené trávenie a motilita môžu viesť k nerovnováhe v mikrobióme, ktorá sa vyznačuje nadmerným rastom určitých druhov.
Keď je žalúdočná kyselina nízka, enterokoky a streptokoky sú zvyčajne nízke s hypochlórhydriou. Bakteriodety a firmicuty môžu byť premnožené v dôsledku nestráveného jedla/prekrmovania.
PROSPEŠNÉ VS ŠKODLIVÉ BAKTÉRIE
Užitočné baktérie môžu:
=> Pomôcť udržať patogény a škodlivé baktérie v rade a ochránia nás pred ďalšími infekciami
=> Podporujú zdravú črevnú bariéru (t. j. Predchádzajú presakovaniu čriev)
=> Prispievajú k imunitnej rovnováhe (na laboratórnom paneli hľadajte sekrečné IgA)
=> Extrahujú živiny a energiu z našej stravy
=> Produkujú vitamíny ako vitamín B12, biotín a vitamín K
=> Podporujú rast ďalších prospešných baktérií
=> Rozkladajú potraviny (napríklad vlákninu) na menšie kúsky, ktoré môžu kŕmiť iné baktérie.
=> Premieňajú častice potravy na rôzne prospešné produkty, najmä mastné kyseliny s krátkym reťazcom vrátane butyrátu, propionátu a acetátu, ktoré sú palivom pre črevné bunky.
Škodlivé baktérie môžu:
=> Podporovať zápal alebo autoimunitu
=> Poškodzujú črevnú bariéru
=> Vyrábajú širokú škálu potenciálne škodlivých produktov
=> Spôsobujú alebo prispievajú k zníženiu prospešných mikróbov
=> Spôsobuje malabsorpciu (zlé vstrebávanie živín)
=> Prispieva k hypochlórhydrii (nízka hladina žalúdočnej kyseliny)
ODPORÚČANIA:
VÝŽIVOVÉ OPATRENIA PRI DYSBIÓZE
=> Zvážte zavedenie GAPS nutričného protokolu pre odstránenie príčiny črevnej dysbiózy.
=> Zvýšte príjem potravín s vysokým obsahom vlákniny (príklady zahŕňajú potraviny rastlinného pôvodu, ako je ovocie, zelenina, , šošovica a fazuľa, strukoviny, orechy a semená).
=> Odstráňte alebo obmedzte cukor, rafinované sacharidy a umelé prísady (t. j. sladidlá)
=> Zdá sa, že bezlepková diéta bez kazeínu priaznivo ovplyvňuje populáciu črevnej mikroflóry a funkciu črevnej bariéry. Tieto typy diét dokážu potlačiť symptómy, nie však vyliečiť príčinu.
=> Konzumujte fermentované potraviny, ak sú tolerované.
=> Zvýšte konzumáciu polyfenolových potravín, ako sú bobule, kakaový prášok (bez pridaného cukru či iných nepovolených prísad), ovocie, orechy a zelenina, ako sú brokolica a špenát, ktoré môžu inhibovať patogénne baktérie a stimulovať prospešné baktérie.
=> Vyberte si organické produkty, aby ste sa vyhli pesticídom, ktoré môžu negatívne ovplyvniť črevné baktérie.
=> V prípade potreby sa obráťte na dietológa pre zostavenie vhodného jedálneho lístka a liečby na základe úpravy stravy.
ZVÁŽTE DOPLNKY PRE DYSBIÓZU:
=> Vysoké dávky probiotík (10-100 miliárd CFU v závislosti od veku a závažnosti problému), ktoré môžu nakloniť bakteriálnu rovnováhu správnym smerom ( terapeutické dávkovanie).
=> Prebiotiká, ktoré môžu živiť a pestovať prospešné baktérie a vyhladovať škodlivé baktérie
=> Bylinky/botanické prípravky môžu byť veľmi účinné proti dysbióze. Niektoré zahŕňajú:
• Oreganový olej
• Extrakt z olivových listov
• Cesnakový extrakt alebo cesnakový olej
ÚVAHY O ZMENE ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU PRE DYSBIÓZU
• Identifikujte a odstráňte potenciálne zdroje kontaminácie alebo opätovnej infekcie (t. j. hygiena, umývanie, filtrácia vody – viac si prečítajte v článku o vode v časti „Filtrácia vody“).
• Majte čo najviac pohyb vonku, aby ste zvýšili vitamín D, ktorý je životne dôležitou živinou pre imunitný systém a črevá.
• Obráťte sa na nás alebo si nájdite iného registrovaného dietológa alebo praktického lekára, ktorý vie o autizme a prepojení čreva a mozgu, aby vás podporil počas tejto cesty a liečby
• Buďte trpezliví a dôslední. Zvládnutie dysbiózy môže trvať dlho a môže byť dlhodobo opakujúcim sa problémom. Prijatie životného štýlu, stravy a doplnkových zmien na zlepšenie funkcie čriev, imunitného systému a trávenia môže pomôcť zabrániť budúcej nerovnováhe.
• Zvážte použitie komplexnej analýzy moču/ stolice (naše odporúčania vyššie) na sledovanie gastrointestinálnych baktérií. Odporúčame testovať každých 3-6 mesiacov.
• Antibiotiká nepoužívajte. Používajte iba vtedy, keď je to absolútne nevyhnutné, pretože vo veľa prípadoch môžu problémy zhoršiť. Niektorí praktizujúci lekári navrhnú rifaxamín, ktorý zostáva v gastrointestinálnom trakte, má zlé vstrebávanie a opäť je to Antiobiotikum !Poraďte sa so svojím lekárom o svojich preferenciách a opýtajte sa, či existujú iné prirodzené možnosti.
DYSBIÓZA A AUTIZMUS VO VÝSKUME
DYSBIÓZA A AUTIZMUS
Metaanalýza ( typ výskumu)naznačuje, že u detí s ASD existuje dysbióza, ktorá môže ovplyvniť vývoj a závažnosť symptomatológie ASD.
Prevalencia a riziko funkčných gastrointestinálnych porúch je výrazne vyššie u detí s ASD a koreluje so závažnosťou ASD.
Dôkazy o mikrobiálnej dysbióze pri ASD v posledných rokoch narastajú. Okrem imunitnej a GI dysfunkcie, ktorá môže súvisieť s dysbiózou, existujú určité dôkazy, že zmena mikroflóry pri ASD môže zlepšiť správanie.
Deti s ASD, ktoré pociťujú GI symptómy, majú nerovnováhu v imunitnej odpovedi a môžu byť vystavené vyššiemu riziku zhoršenej funkcie črevnej bariéry, čo môže prispieť k ich symptómom a klinickému výsledku.
Údaje naznačujú, že dysbióza môže byť črtou detí s ASD, ktoré majú GI symptómy, ale presná povaha a špecifickosť zmien mikroflóry alebo to, či sa tieto zmeny nachádzajú aj u detí s ASD bez GI symptómov, nie sú stále jasné.
PRERASTENIE KLOSTRÍDIE
Niektoré z prvých štúdií skúmajúcich vzťah mikroflóry a detí s ASD navrhli, že nadmerné užívanie antibiotík viedlo k nadmernému rastu škodlivých baktérií tvoriacich Clostridium, o ktorom vedci predpokladajú, že tieto deti sa môžu vystavovať vysokým hladinám mikrobiálnych metabolitov, ktoré sú neurotoxické.
Prozápalové cytokíny významne korelujú s klostrídiou, o ktorej sa predtým uvádzalo, že sa spája s ASD, rovnako ako tryptofán a serotonín.
Klostridia môže produkovať neurotoxíny, ktoré sa môžu dostať do mozgu cez blúdivý nerv. Keď sa tam dostane, chemická látka ovplyvňuje uvoľňovanie neurotransmiterov, čo vyvoláva množstvo behaviorálnych deficitov. Antimikrobiálna liečba tohto ochorenia čiastočne zmierňuje stereotypné správanie pozorované u týchto pacientov.
SĽUBNÝ BUDÚCI VÝSKUM + JE POTREBNÝ ĎALŠÍ VÝSKUM
Os črevo-mozog bola rozsiahlo študovaná na zvieracích modeloch a je jasné, že zmeny v črevných baktériách môžu zmeniť neurologické a behaviorálne výsledky. Zistenia v štúdiách na ľuďoch sú však menej skúmané a sú plánované podrobnejšie výskumy.
Dobrou správou však je, že úprava stravy dokázala u veľa pacientoch s ASD minimalizovať autistické symptómy.
V prípade akýchkoľvek otázok alebo záujmu o vyšetrenie nás neváhajte kontaktovať.
Autor:
Nina Pavlovičová